Shaolin Kung Fu

7 Międzynarodowy Festiwal Wushu

Warszawa, 21-23 maja 2010

Wstęp

Wielki Międzynarodowy Festiwal Wushu to impreza sportowa, która po raz pierwszy została zorganizowana przez Polski Związek Wushu w 2004 roku. Jest to największe wydarzenie sportowe związane z chińskimi sztukami walki w Polsce. Kolorytu i rangi całemu przedsięwzięciu dodają ekipy zagraniczne, które niejednokrotnie wystawiają zawodników należących do kadr narodowych poszczególnych krajów. W ramach festiwali rozgrywane były między innymi Mistrzostwa Świata Hung Gar Kung Fu, Puchar i Mistrzostwa Świata Chin Woo, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski czy Międzynarodowy Puchar Polski. Tym razem w ramach siódmej edycji przeprowadzono XIV Międzynarodowy Puchar Polski Wushu. Rywalizowano w konkurencjach: walk pełnokontaktowych Sanshou, niepełnokontaktowych Qingda, form sportowych i form tradycyjnych. Łącznie do Warszawy przyjechało około 300 zawodników. Obok Polaków wystąpili zawodnicy z krajów takich jak: Białoruś, Czechy, Słowacja, Iran, Rosja.

Gala Wushu
Tradycją jest, że podczas turnieju Grand International Wushu Festival przeprowadzana jest gala wushu. Tym razem w ramach gali przedstawiono:
  • taniec smoka i lwa w wykonaniu Młodzieżowego Klubu Kung Fu z Wieliczki;
  • pokaz twardego qi gong w wykonaniu Stowarzyszenia Dalekowschodnich Sztuk Walki "TAO" z Radlina;
  • występ grupy studentów uniwersytetu Tianjin (akademickich mistrzów Chin w Wushu).


Zdj. 1. Taniec smoka.

Smok w mitologii chińskiej odgrywa ważną rolę. Jest symbolem potęgi i mądrości. Dawne legendy mówią, że pewnego razu tereny uprawne nawiedziła susza. Rolnicy chcąc udobruchać króla smoków aby obdarzył ich obfitym deszczem, postanowili wykonać dla niego specjalny taniec. Można się domyślić, że przyniósł on oczekiwane efekty. Stąd też od tamtej pory taniec smoka towarzyszy przeróżnym uroczystościom chińskim począwszy od obchodów nowego chińskiego roku a skończywszy na pokazach sztuk walki. Wizerunek smoka wykorzystywanego w tańcu jest utrzymywany na kijach. Pierwszy tancerz odpowiedzialny jest za ruchy głowy i podąrzanie za osobą prowadzącą smoka. Wszystkiemu towarzyszy charakterystyczna muzyka odgrywana na tradycyjnych chińskich instrumentach.


Zdj. 2. Taniec smoka.

Zdj. 3. Głowa lwa.

Podobnie lew jako symbol szczęścia, bogactwa i powodzenia również odgrywa znaczącą rolę w chińskiej kulturze. Legenda głosi, że wiosną potwór zwany Nian niepokoił ludzi i zjadał każdego, kogo zobaczył. W akcie desperacji poprosili oni o pomoc lwa. Gdy doszło do konfrontacji pomiędzy Nianem i lwem potwór został zraniony. Poprzysiągł on wówczas, że się zemści. Następnej wiosny, gdy lew nie mógł pomóc ludziom, ci zbudowali jego podobiznę. Potwór widząc ją i słysząc dobiegającą głośną muzykę przestraszył się i nigdy więcej nie niepokoił już ludzi.


Zdj. 4. Taniec lwa.

Wiele emocji wzbudził występ chińskiej grupy z uniwersytetu Tianjin. W ramach swojej trasy po Europie wykonali w Polsce kilka pokazów. Jeden z nich mieliśmy okazję obserwować na gali Wushu podczas tegorocznego Wielkiego Międzynarodowego Festiwalu Wushu. Podczas prawie dwugodzinnego występu zaprezentowali między innymi ćwiczenia podstawowe sportowego wushu, formy ręczne i z bronią (wykonywane na najwyższym poziomie) oraz etiudy, w które wplecione były układane walki.

    
Zdj. 5. Ćwiczenia podstawowe.                                                          Zdj. 6. Set sparring.

Zdj. 7. Taiji - układ z wachlarzem.

Zdj. 8. Małpi król - jeden z patronów chińskich sztuk walki.

Zdj. 9. Tsui quan - styl pijanego człowieka.

Zdj. 10. Krzysztof Brzozowski z zawodnikami uniwersytetu Tianjin.

Zakończenie

Siódma edycja festiwalu była ogromnym wyzwaniem zarówno dla organizatorów (duża ilość startujących ) jak i zawodników, ponieważ poziom był naprawdę wysoki. Cieszy również fakt, że gdyński ośrodek tradycyjnego wushu umacnia swoją pozycję w środowisku chińskich sztuk walki w Polsce. Trener Krzysztof Brzozowski otrzymał złoty medal za wykonanie formy Ying Zhao Quan, został również wyznaczony na stanowisko sędziego głównego konkurencji form tradycyjnych. Na zakończenie otrzymał z rąk prezesa Polskiego Związku Wushu Pana Dariusza Piwowarskiego certyfikat potwierdzający przyznanie kolejnego stopnia mistrzowskiego 2 Duan.


Zdj. 11. Wręczenie dyplomu potwierdzającego nadanie stopnia 2 Duan.
Od lewej Andrzej Kowalik, Krzysztof Brzozowski, Dariusz Piwowarski.

Krzysztof Brzozowski

Wróć do spisu relacji